Simona Halep la Miami. Românca a reuşit o performanţă în premieră

Simona Halep a trecut, în turul III, de Camila Giorgi (Italia, 37 WTA) şi e în optimile turneului de la Miami. Constănţeanca de 23 de ani a avut două momente dificile peste care a trecut cu ajutorul antrenorului ei, scrie adevarul.ro.
halep giorgiSimona Halep s-a calificat, în premieră, în optimi, la Miami, după ce, în 2012 şi 2013 drumul ei se oprise în turul III.
Acum însă, ocupanta locului 3 WTA a avut un meci relativ uşor cu Camila Giorgi, o adversară pe care a întâlnit-o pentru prima dată în circuitul WTA.
„N-am jucat niciodată împotriva ei, nu o ştiam deloc. Mă bucur că am lovit puternic şi repede, m-am adaptat şi serviciului ei şi totul a fost bine. Nu simt că joc cel mai bun tenis al meu în momentul de faţă, dar am încredere în mine. E extraordinar să văd atâţia fani români în tribune, aici la Miami, care m-au susţinut permanent. Le mulţumesc tuturor“, a declarat Simona Halep, după meciul cu Giorgi.
Halep a primit şi o susţinere importantă din partea antrenorului Victor Ioniţă. Mai întâi, la 4-3 pentru italianca în primul set, iar apoi la 2-1 pentru ea în setul doi, Ioniţă a coborât pe teren, a discutat cu Simona, iar sfaturile primite au ajutat-o pe Halep să revină spectaculos.
Constănţeanca de 23 de ani s-a impus cu 6-4, 7-5, după o oră şi 30 de minute de joc, iar în optimi o va întâlni pe Flavia Pennetta (Italia, 28 WTA), o adversară de coşmar pentru ea.